Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
Pozitive 20
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща

Създайте нова тема   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Форум за електроника Форуми -> Общи приказки - Just talking
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Гост

МнениеПуснато на: Сря Юни 28, 2006 17:47    Заглавие: Отговорете с цитат

Кажете къде в София може да се купи такъв спрей POSITIV 20?
Благодаря ви предварително.
Върнете се в началото
RC
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Сря Юни 28, 2006 18:57    Заглавие: Отговорете с цитат

Anonymous написа:
Кажете къде в София може да се купи такъв спрей POSITIV 20?
Благодаря ви предварително.

Ако беше пуснал едно Търсене и прочел писанията по този повод вероятно нямаше да зададеш този Rolling Eyes въпрос. Smile
"Конрад" примерно - само следващия ти въпрос да не е от типа:
А къде се намира Question , че и този отговор го има.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Гост

МнениеПуснато на: Сря Юни 28, 2006 19:16    Заглавие: Отговорете с цитат

Търсих, но за съжаление не съм прочел, ако бях нямаше да питам! Конрад знам каде е - споко!
Върнете се в началото
toshako
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Чет Яну 11, 2007 22:08    Заглавие: едно въпросче за проявяването... Отговорете с цитат

как да разбера колко време да осветявам платаката, и от какво разстояние да е лампата от платаката??? А иначе си купих UV крушка PHILLIPS 75W, най-обикновена е , като обикновените е , ама е UV. Затворил съм я в мет.кутия с фасунга.
Интересува ме и още нещо: първият път осветявах платката около 15 мин. на разст. 10см. с тази крушка. После разредих 7 гр. NaOH във 1л. вода и изплакнах платката. Малко дълго я държах, ама айде...ша опитам пак Smile, интересува ме като я къпя в содата трябва ли да се види медта на мястото на осветените участъци или не?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Добри
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пет Яну 12, 2007 0:23    Заглавие: Отговорете с цитат

Лака трябва да падне от осветените участъци.
RC
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Пет Яну 12, 2007 7:54    Заглавие: Re: едно въпросче за проявяването... Отговорете с цитат

toshako написа:
А иначе си купих UV крушка PHILLIPS 75W, най-обикновена е , като обикновените е , ама е UV. Затворил съм я в мет.кутия с фасунга.

Много се съмнявам, че си си купил това което трябва.
Подозирам, че така описаната Rolling Eyes лампа е инфрачервена, а не ултравиолетова.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
madjurov
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Русе

МнениеПуснато на: Пон Яну 15, 2007 20:42    Заглавие: Отговорете с цитат

Като напръскаш платката със сенсибилизатора и я изпечеш тя придобива един много приятен син цвят. След осветяване с UV светлина, там където е осветено сенсибилизатора зеленее. При проявяването със натриева основа тези участъци падат. Падането на осветения материал, ако всичко е правилно, трябва да започне след около 30 сек. след потапянето на платката в проявителя и представлява синкава "мъгла", която се отделя от платката и започва да избива картината на трасировката. Трябва да се накланя насам-натам, за да се отмива отделения сенсибилизатор. Процеса приключва за трийсетина секунди, след като започне и платката трябва да се измие обилно с вода.
madjurov
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Русе

МнениеПуснато на: Пон Яну 15, 2007 20:54    Заглавие: Отговорете с цитат

Как да определим времето за експонация? Ако сме уцелили лампата с която ще осветяваме платките да бъде наистина UV, правим следното: Изрязваме си една лента от фолиран текстолит и я сенсибилизираме с Positiv 20. Може предварително да я разделим и маркираме на участъци с дължина около 1 см. Покриваме очувствената лента със светонепроницаема хартия, напр. черна фотографска, като оставяме открит само първия маркиран участък и я осветяваме с UV лампа за напр. 1 мин. След това откриваме втория участък и осветяваме за още една мин. Първия участък ще е подложен на въздействието на светлината вече 2 мин. И така нататък докато свършат маркираните участъци. Последния ще е най-кратко осветяван а първия - най-дълго! При проявяването ще видим при кой участък резултата ще е най-добър и така ще определим най-доброто време за експонация! Имайта пред вид, че времето за експонация зависи и от дебелината на слоя, т.е. - пръскайте равномерно и всеки път с еднаква дебелина, приблизително, разбира се!
toshako
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Пон Яну 15, 2007 21:47    Заглавие: :) Отговорете с цитат

Ок мерси за съветите, звучат ми много интересно, дори ги пробвах.
А лампата май наистина е UV...накрая установих че за да се освети правилно платката ми е да се осветява 2 часа от 15см.бавно, но има ефект!!! Smile
Единственият ми недостатък засега е че все още не мога да разпределя поравно лака по повърхността на платката, но скоро ще се усъвършенствам.

Благодаря много за съветите!!! Помогнаха доста.

А преди да открия Positiv 20 си играх със схема, принтирана на лазерен принтер и една ютия, и после задължително повтарях пътечките с маркер..., доста време ми отнемаше... Smile
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
RC
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Пон Яну 15, 2007 23:37    Заглавие: Re: :) Отговорете с цитат

toshako написа:
А лампата май наистина е UV...накрая установих че за да се освети правилно платката ми е да се осветява 2 часа от 15см.бавно, но има ефект!!! Smile

Изнеси я на слънце, може и по-бързо да се освети Smile

П.С. При такава продължителна експонация НИКОГА няма да получиш добра разделителна способност!
Върнете се в началото
Потърси "Pozitive 20" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "Pozitive 20" в Интернет

Създайте нова тема   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Форум за електроника Форуми -> Общи приказки - Just talking Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Страница 2 от 5

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети