Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
Pozitive 20
Иди на страница 1, 2, 3, 4, 5  Следваща

Създайте нова тема   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Форум за електроника Форуми -> Общи приказки - Just talking
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
lio Kler
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Русе

МнениеПуснато на: Пон Мар 06, 2006 19:58    Заглавие: Pozitive 20 Отговорете с цитат

Здравейте! Предлагам на тази страничка да обменяме инфо за фотолак Позитив 20. Ако сте навити, пишете! (доколкото видях във форума, всички подобни теми са пръснати, ако не съм гледал – кажете!). И така, да започна аз. Първото нещо което шашка много е тази UV лампа за проектиране, която трябва да е от счупена лампа на улично осветление... така, не бързайте да чупите лампата, която виждате през прозореца. Решението е много по-просто – 2 UV лампи – пури *8W (намерих ги за по-малко 2 лева едната – Vito, ама никак не се оплаквам). Идеална е схемата на “млад конструктор” http://www.mladkonstruktor.bg/ за електронно запалване. Препоръчват да печатаме на фолио. Но в интерес на истината паусът е далеч по-добър – и по-евтин (15 ст./лист, печат – 30 ст./лист), и няма обелено мастило, и може да се бута с пръсти. ...NaOH – “Сода каустик”, FeCl3 го има в магазините. Удачно е платката да се чисти с прах за пране от мазнини. След като е идеално почистена и подсушена, в тъмна стая (напр. в банята) се напръсква. Осветление – 3 жълти светодиода. В общи линии това е което засега знам (това по-скоро са подробностите, “основата” е от сайта млад конструктор). И все пак платките не ми излизат! (Извод: прочетете кво съм писал и направете точно обратнотоJ). Спрея си го купих преди ня колко месеца, с току-що истекъл срок, ама един приятел ме светна че то е на ацетонна основа и до 6-тина години нищо няма да му стане. Вероятно аз не правя нещо като хората, споделете ако знаете нещо повече! Иван Shocked
Ditronix
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Провадия

МнениеПуснато на: Пон Мар 06, 2006 21:36    Заглавие: Отговорете с цитат

От истините,до които си стигнал,вярна е една-заготовката се почиства с най-долния прах за пране,който намериш!С домакинска дунапренова гъба с влакнест слой,търка се докато "светне" фолиото.След измиване с вода по фолиото НЕ ТРЯБВА ДА ОСТАВТ КАПКИ!!!Водата трябва да се разтече по цялата повърхност.След това се подсушава добре с чиста кърпа,като се внимава да не остават прашинки.Спрея се пръска от около 20 см,на приглушена светлина.Аз пръскам в помещение 12 к.м. на светлината на две луминисцентни лампи Х 40 W.Добре е след напръскване за известно време-20-30 сек.платката да се вземе в ръка и да се върти в една посока така че ако има повечко лак,той да се отече в края.После я слагам в кутия и зимата я суша на парното-за около 2 часа е готова.Фотошаблоните ги правя на слайдове за лазерен принтер.Тъй като слоя тонер не е много плътен,печатам си два шаблона,които налагам точно един върху друг.НЕ Е ДОБЪР ВАРИАНТЪТ С ПАУС!-поне моят опит доказва това!!!Осветявам с НЕСЧУПЕНА живачна лампа 400 W от разстояние 25 см. за около 75 секунди при нормално покритие с POSITIV 20.Ако покритието стане по-дебело,малко удължавам времето.Следва проявяване в 0,7% разтвор на натриева основа за около 1-2 мин. и ецване с азотна киселина-още 2-3 минути.Имайте пред вид,че ако лакът е с изтекъл срок на годност,времето за осветяване и проявяване се удължава и се установява опитно.Не е добре да се пръскат заготовки с цел "да има,когато се наложи".Времената тогава се променят и стават все по-големи,ако заготовката е "отлежавала"Много време ми трябваше,за да открия топлата вода,но по описания начин бракът клони към нула и платките стават супер!Може и да пропускам нещо,питайте.С общи усилия ще стигнем до истината.

DRL модули за всички видове автомобили!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Гост

МнениеПуснато на: Вто Мар 07, 2006 19:35    Заглавие: Отговорете с цитат

Е да ама такава лампа идея си нямам как да я намеря. Пък с 2*8W пурички - и евтино, и хубаво, от 5 до 12 минути МАКСИМУМ. Не знам към тези минутки дали се включва времето в което лампата започва стабилно да свети (или то UV лампата загрява веднага, а луминифора светва по-късно, не знам). Нямам принтер, и пак ще настоявам че пауса е по-добър. Cool
Върнете се в началото
lio Kler
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Русе

МнениеПуснато на: Вто Мар 07, 2006 19:38    Заглавие: Отговорете с цитат

Е да ама такава лампа идея си нямам как да я намеря. Пък с 2*8W пурички - и евтино, и хубаво, от 5 до 12 минути МАКСИМУМ. Не знам към тези минутки дали се включва времето в което лампата започва стабилно да свети (или то UV лампата загрява веднага, а луминифора светва по-късно, не знам). Нямам принтер, и пак ще настоявам че пауса е по-добър. Cool сори на модератора, това съм аз, лио Клер, объркал съм паролата! Laughing
Ariel
Активен потребител
Активен потребител

Местожителство: Нова Загора

МнениеПуснато на: Вто Мар 07, 2006 19:51    Заглавие: позитив20 Отговорете с цитат

Здравейте, и аз щте се намеся, макар че на тая тема съм писал по рано във форума. Всичко което е писал по горе Дитроникс е вярно. Въз основа на моя опит -от 3 год.- може и на паус ,но по добре става на прозрачно фолио два пласта напечатани право и огледално и стиковани с мастилото/тонера/ навътре. става идеално . Най напред осветявах със счупена 250ватова живачна лампа, но после си направих по грамотно технически устройство за засветка-използвах стар скенер в който монтирах 5 бр. 8 ватови лумин. лампи без луминофор и таймер. Стана почти профи! При тези данни засветката ми е 300 сек. От тук нататък както е по инструкция. Печатам на мастилен принтер, а напоследък и на лазерен.
Ditronix
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Провадия

МнениеПуснато на: Вто Мар 07, 2006 21:19    Заглавие: Отговорете с цитат

lio Kler,живачните лампи са на всеки стълб за улично осветление.По-нататък си ти.КОНРАД доставят UV лампи,мисля че бяха 100W,точно за тази цел,но са скъпички.Решавай сам.Аз казах,че е добре всеки да сподели своя опит,за да не откриваме поотделно топлата вода,а да можем всички заедно да измислим перфектния бойлер Idea Exclamation

DRL модули за всички видове автомобили!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Гост

МнениеПуснато на: Вто Май 30, 2006 21:57    Заглавие: Отговорете с цитат

Всичко е вярно но няма добра повтаряемост
Може да се ползва и силикатно стъкло за проявяване без да се поврежда резиста при по-дълго проявяване
С живачна лампа не е удобно щот ъгала на разходимост на лъчите става по-голям от 20' и при пътечки по-малки от 0.5мм се получава "подсветване"
А за тези без възможности същото може да се получи и с казеин от краве мляко ,амониев бихромат, амонячен р-р и 30мин експозиция с халогенка 50вата
Върнете се в началото
mtzakov
Нов потребител
Нов потребител

Местожителство: Сливен

МнениеПуснато на: Чет Юни 01, 2006 14:08    Заглавие: Отговорете с цитат

Здравейте! Една подробност за уличните лампи, трябва да са от тези които светят бяла светлина тези, които светят червеникаво не стават. За осветлението при пръскане с позитивния лак червена обикновенна крушка от българските поставена в червен абажур е идеално за целта. Едно време имаше кръжоци по фотография който е ходил знае как седят нещата.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
toltec
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: sofia

МнениеПуснато на: Чет Юни 01, 2006 18:21    Заглавие: Отговорете с цитат

За светенае става и халогенни лампа 200 W-500 W( барабар с ваната ), но трябва повече време и трябва да се махне стъклото на ваната ( то е добър UV филтър ) Аз лично светя със стара лампа "Слънце " , но тя е мощна и с нея е лесно .
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Ichko
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Пет Юни 02, 2006 21:41    Заглавие: Отговорете с цитат

toltec, на това Слънце могат ли да му се изключат нагревателите? Аз също ползвам такава лампа. През зимата - добре, върши работа и топли. Ама нали иде лято. А въпросните нагреватели май са във веригата на лампата
Потърси "Pozitive 20" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "Pozitive 20" в Интернет

Създайте нова тема   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Форум за електроника Форуми -> Общи приказки - Just talking Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Страница 1 от 5

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети